У своїх дослідженнях методів та засобів тиску на підприємців і приватний бізнес ми з колегами виявили алгоритм, за яким, зазвичай, діють представники ДФС, зокрема податкової міліції, яку заплановано ліквідувати, а також діяли слідчі УЗЕ, яке, на щастя, вже ліквідовано.

У вітчизняній податковій практиці широко відомий спосіб  позапланової перевірки, щоб, як вважається, унеможливити або виявити махінації зі сплатою податків.

Так, слід визнати, що у певному відсотку таких дій інспекторам дійсно вдається виявляти реальні порушення, згідно яких робити більш-менш аргументовані приписи, дорахування, призначати адекватні штрафи тощо.

Але приблизно, за даними правозахисників, у 80% справ за участю ДФС, дії податківців мають ознаки порушення закону та зловживання нормами права.  

В результаті, перевірка насправді перетворюється на засіб жорсткого психологічного, а подекуди й фізичного тиску на керівництво бізнесу, який перевіряють.

Алгоритм тиску перевірками

Метод простий. Береться фірма, що проходить по якійсь справі – чи то кримінальній, чи то адміністративній, не суть важливо. Цілком можливо, що керівництво цієї фірми порушило якісь норми, але не в тому річ. Головне, що далі запускається схема. На вимогу керівника ДФС, слідчий суддя видає наказ про вчинення оперативних дій по відношенню до усіх, з ким у цієї фірми були господарчі, партнерські або інші відносини. І не важливо, що це за відносини – чи ви купили партію товару, чи проплатили якусь послугу, чи просто були у портфоліо менеджера, бо вам надсилали листа з пропозицією співпраці, як можливому клієнту на майбутнє. Все – ви на гачку, і на вашу фірму можуть призначити обшук, або позапланову перевірку.  

Далі податківці починають діяти за звичайним алгоритмом. Під час такої «перевірки» зупиняється на невизначений термін робота підприємства. Псується звичайний робочий ритм та виробничий режим. Вилучаються документи. Не кажучи вже, що співробітники фірми  гарантовано отримують стрес та втрачають мотивацію до праці.

Мета таких дій – залякати, поставити бізнес у незручне, безвихідне становище і, в кінці кінців, змусити заплатити безпідставний штраф, оскаржувати який у вас немає ні часу, ні можливостей, бо бізнес задихнеться. Або ж, і це зустрічається набагато частіше – змусити підприємця заплатити хабара, щоб вас залишили в спокої.

Правозахисна громадськість не сидить склавши руки, проводяться брифінги, форуми, вчиняються різноманітні акції та ініціативи. Зокрема, на одній з прес-конференцій в ІА «Інтерфакс», яка була присвячена питанню незаконних обшуків та перевірок силовиками і податківцями вітчизняного бізнесу, зокрема групи компаній «Колумб», Президент ГО "Антикорупційний підприємницький фронт" Ігор Єгоров розповів про мотиви поведінки силовиків в цих зловживаннях. За його словами, такі дії спричиняє бажання отримати неправомірну вигоду та відчуття повної безкарності. А широко розрекламована ініціатива уряду «Маски-шоу стоп!» насправді не працює.

І все ж, на думку громадського діяча, надія на позитивні зміни залишається. Меморандум із МВФ передбачає ліквідацію податкової міліції. Що прийде їй на зміну, поки що невідомо. Подейкують, що це може бути Національне бюро фінансової безпеки (НБФБ), ідеологи якого запевняють, що покладуть край протиправним переслідуванням бізнесу. Але в будь-якому разі нова структура має бути закрита для старих кадрів із системи податкових органів, які давно себе дискредитували», - вважає правозахисник.

Міжнародний розголос – як спосіб зупинити податкове свавілля

Досліджуючи та аналізуючи  цю тему, ми звернули увагу на матеріал «Кримінального огляду» - «Как в Украине ДФС кошмарит предпринимателей по-новому или “бокс без правил” именем Зеленского». http://kriminal-ohlyad.com.ua/usi-novyny/221-kak-v-ukrayne-dfs-koshmaryt-predprynymatelei-po-novomu-yly-boks-bez-pravyl-ymenem-zelenskogo.html

В статті описано методи тиску податкової на приватний бізнес в Одеській, Миколаївській, Херсонській областях саме за такою схемою. Також акцентовано увагу і на позицію судів, зокрема, суддів П’ятого апеляційного адміністративного суду, яка у подібних справах, на жаль, частіше виглядає як «вибіркове правосуддя», і як така, що апріорі підтримує протиправні дії податківців і закриває очі на численні порушення закону. Зокрема, описується типова ситуація з херсонською фірмою ТОВ «Брівер», яка змушена відволікатися на судові суперечки з податковою, яка діє з явними порушеннями закону. З позиції юридичної спільноти та здорового глузду, такі справи, взагалі, не повинні доходити до суду. Принаймні, хоча б припинятись в суді першої інстанції. Так сталося і з ТОВ «Брівер», коли суд першої інстанції відразу звернув увагу на процесуальні порушення і виніс абсолютно справедливе рішення на користь підприємства. Але цього, звичайно, виявилося мало. У нас в Україні такі справи зазвичай, це як "котиться бочка з гори". Поки не докотиться до самого низу, ніхто зупиняти не буде. В результаті,  плодяться, розмножуються тисячі справ, ростуть гори паперів. А поки підприємці змушені "шукати правду" в судах, ділова активність йде на спад, бізнес страждає від тиску та збитків. Хто обертається в бізнес-середовищі, той часто чув фразу: "Та все набридло, замахався. Буду закриватися". І саме такі описані ущербні справи найчастіше стають причиною закриття – це аж ніяк не дрібниця! Вони, в тому числі, і пригнічують бізнес-середовище. Настрій, якщо хочете. Підривають бажання щось робити в цій країні, а не за кордоном.

У певному сенсі, описана проблема має пряме відношення до створення "привабливого" інвестиційного клімату в Україні. Що критично важливо для нашої держави в даний період. Навряд чи інвестор захоче втрачати ресурси і час в судових бійках замість того, щоб розвивати бізнес та виправдовувати свої вкладення.

На жаль, подібних прикладів зараз в Україні дуже багато.

Тому ми з колегами, у партнерстві з офісом бізнес-омбудсмена та одним із відомих Адвокатських об`єднань, вирішили взяти цю проблему, як типову, й на конкретних прикладах винести її на міжнародний рівень. Мета - знайти авторитетні і дієві шляхи впливу та подолання цієї загрозливої для розвитку бізнесу тенденції. Зокрема, планується доповідь по цій темі на міжнародній конференції по захисту бізнесу в Мінську, а також на конференції з проблем бізнесу у Празі.Докладніше:http://www.business-format.com.ua/ru/events/security-2020

Підсумовуючи цей допис, слід зауважити, що описані схеми з`явились не вчора. Вони розпочались ще за часів Кучми, розквітли при Ющенку, загартувались при Януковичі, отримали друге дихання при Порошенку, і ось, як бачимо, засяяли новими фарбами вже при Зеленському. Щоправда, Володимир Зеленський запевняє громадськість і міжнародних партнерів України, що буде робити все можливе аби припинити незаконну практику тиску на бізнес зі сторони фіскалів та силових структур. А Комітет захисту бізнесу нещодавно очолив сам Прем’єр-міністр Олексій Гончарук.

Що ж, подивимось, чи слова та наміри нової влади будуть дієвими і допоможуть вітчизняному бізнесу уникати тиску.

Тетяна Стеф’юк, Максим Рогачевський, експерти із захисту бізнесу